سئو و بهینه سازی

سئو چیست؟

سئو و بهینه سازی در معنای لغوی SEO (Search Engine Optimization) یا بهینه سازی موتور جستجو به مجموعه اقدامات و توانایی هایی که در جهت افزایش رتبه وب سایت جهت قرار گرفت در صفحه اول گوگل گفته می شود.

سئو و بهینه سازی یک فرآیند زمان بر خواهد بود ممکن است از 6 ماه تا دو سال با توجه به تولید محتوا تا جذب مشتری و یا مخاطب زمان بر خواهد بود.

یک سئو کار باید بتواند خواسته های گوگل را شناسایی کند و بر اساس معیارهایی که سئو برای آنها در نظر گرفته اقدام به سئو سازی وب سایت نمایید.

سئو و بهینه سازی یک وب سایت بعد از رسیدن به هدف باید مانیتورینگ شود تا مشکلات احتمالی ایجاد شده بر طرف شود، چون با نادیده گرفتن این مورد رقبا از شما سبقط خواهند گرفت.

در تولید محتوا دقت نمایید، چون قواعد نگارش مورد توجه گوگل خواهد بود، نداشتن یک تولید محتوا خوب می تواند فضا را برای سایر رقبا بهتر نمایید.

سئو و بهینه سازی

مفهومی از سئو

سئو و بهینه سازی

می خواهم با یک مثال ساده شما را با مفهوم سئو و بهینه سازی آشنا کنم:

زمانی شما  نهالی را می کارید این نهال به خودی خود بزرگ نمی شود و ثمری هم نخواهد داشت؟ یک نهال نیاز به آبیاری،سم،کود،وسایر اقدامات لازم را نیاز مند است. سئو هم به نوعی مانند اقداماتی جهت به هدف رسانیدن نهال است.

زمانی که اسم موتور جستجو گر وب به میان می آید توجه ما به سمت گوگل خواهد رفت که با سرچ موضوعی لینک های متنوعی از آنچه که مورد نظر و تحقیق هست برای ما نمایان شود.

زمانی که ما می خواهیم صفحه وبی را از طریق اینترنت به دیگر کاربران استفاده کننده از اینترنت معرفی نماییم، نیاز هست تا صفحات وب را به موتور های جستجو گر معرفی کنیم، که یکی از این موتورها گوگل است.

اما این معرفی به تنهایی جوابگوی کار شما نخواهد بود. گوگل فاکتور های مهم و مورد توجه خود را دارد که هم نیازمند علم و هم صبر و حوصله جهت بررسی و انجام این فاکتورهای مهم خواهد بود.

در واقع از طریق موتورهای جستجو گر با قرار گرفتن در صفحات اول می توانید از طریق این صفحات کاربران هدف را به واسطه لینک ارجاء دهید.

نکته اول: 

باید به این نکته توجه داشت که طبق آمار 94% کاربران فقط صفحه اول موضوع جستجو شده را بررسی می کنند، فقط 3% از این کاربران صفحه دوم را مشاهد می کنند و صفحه سوم تا صفحه پنجم 2 % و 1% سایر صفحات جستجو شده توسط موتورهای جستجو گر را مشاهده خواهند کرد.

نکته دوم:

بعد از راه اندازی وب سایت با انجام سئو و بهینه سازی بر روی صفحات ساخته شده جهت قرار گرفتن در صفحه اول ممکن است کمی زمان بر باشید، این موضوع نیاز به صبر و حوصله خواهد داشت.

نکته سوم: 

هیچ گاه به تنهایی موفق به انجام علمیات سئو سازی نخواهید بود. چون سئو یک مبحث سخت و نیازمند تجربه به همراه علم خواهد بود.

نکته چهارم:

قبل از انجام عملیات سئو و بهینه سازی سعی کنید تولید محتوای استاندارد و اصولی 50% را برای وب سایت خود پیاده سازی کرده باشید. این موضوع می تواند کمک شایانی به شما در داشتن جهت سئوسازی و جذب مخاطب خواهد بود.

عملیات سئو

سئو داخلی و خارجی سئو و بهینه سازی

سئو و بهینه سازی به طور کلی به دو دسته سئو و بهینه سازی داخلی Internal SEO یا و سئو و بهینه سازی خارجی یا Xternal SEO که هر قسمت فاکتورها و پروتکل های مربوط به خود را دارا هستند در ادامه به معرفی هر بخش خواهیم پرداخت:

سئو داخلی یا  Internal SEO:

به طور خلاصه سئو داخلی به مجموعه فعالیت ها و اقدماتی گفته می شود که با در نظر گرفتن پروتکل های گوگل یا موتور جستجو گر در داخل وب سایت جهت افزایش رتبه و جذب مخاطب انجام می شود.

برخی از این عملیات ها شامل

– سئو محتوا متنی

– سئو محتوای تصویر ( مانند عکس و فیلم)

– آدرس صفحات و URL ها

– لینک دهی اصولی

– بررسی لینک های شکسته

– کلمات کلیدی

– فایل رباط

– بروز رسانی ها

– بررسی سرعت وب سایت و رفع مشکلات – GTMTRIX

– رفع خطاهای موجود

و…

سئو خارجی یا Xternal SEO:

به تمامی اقدامات و عملیات های سئو و بهینه سازی که جهت بهبود رتبه وب سایت و جذب مخاطب و همچنین شناسایی سایت توسط کاربران در خارج از وب سایت انجام می شود. 

در واقع علاوه بر اقداماتی که شما در داخل وب سایت انجام میدهید باید یکسری اقداماتی را هم در خارج از وب سایت جهت سئو سازی نیاز مند انجام است اما برخی از این اقدامات به شرح زیر می باشد:

– ساخت نقشه سایت

– معرفی وب سایت به گوگل و مانیتورینگ

– رفع ارورهای ایجاد شده در سرچ کنسول

– ریپوتاژ آگهی

– بازاریابی ویدویی

– بازاریابی پوستری

– ایجاد لینک دعوت

– شبکه های اجتماعی

– تبلیغات پیامکی و ایمیلی ( ارسال لینک )

و…

انجام پروژه سئو سازی وب سایت

شرکت های زیادی هستند که عملیات سئو سازی را انجام می دهند.ما کاری به خوب و بد بودن یا تایید و عدم تایید کار آنها را نداریم و شرکت های قیمت های متفاوتی را بابت سئو سازی دریافت می کنند که همیشه یک دغدقه برای کاربران سفارش ایجاد کرده.

اما به طور کلی ما به شما می گویم بهترین انتخاب هزینه کدام خواهد بود؟

دوستان با توجه به اینکه سئو یک موضوع زمان بر خواهد بود به شما این نکته رو یادآور می شم که از سئو سازی ماهیانه استفاده نکنید به دلایل مختلف مثلا دلیل عمده ای که وجود داره یا سئو سازی رو انجام ندید یا اونو به صورت زمان کوتاه انجام ندید.

سئو سازی یک موضوع پی در پی و متوالی ایست. بعد از انجام سئو سازی توسط تیم انجام پروژه نیاز هست که وب سایت همیشه نیروی کنترل سئو سازی خود را داشته باشد. 

شما باید توجه داشته باشید نوع وب سایت شما در گوگل رقبای زیادی دارند که نباید از عملکرد آنها غافل شد.

شما با داتشن یک وب سایت همان گونه که نیازمند یک پشتیبانی وب سایت و به صورت علمی و فنی خواهید بود، نیاز مند پشتیبانی سئو سازی هم خواهید بود. 

یک وب سایت با توجه به سئو سازی و  سرعت کار از یک هشت ماه تا دو سال زمان خواهد برد تا به درجه برند و شناخته شدن برسد، اما بعد از اون نیاز هست که حد اقل دو ماه یک بار سئو سایت چک شود.

در واقع پیشنهاد ما داشتن پشتیبان مانیتورنیگ سئو وب سایت خواهد بود که به صورت قرارداد یک ساله و… خواهد بود.

معمولا قیمت های متفاوتی برای سئو یک سایت در نظر گرفته خواهد شد در وب سایت آپم کا پروژه ها بر اساس قیمت گذاری کارفرما خواهد بود که تیم یا مجری پروژه در صورت تایید می تواند پروژه عملیاتی شود.

معمولا یک وب سایت وردپرسی مبلغی حدا اقل 3.500.000 میلیون تومان و حد اکثر 7.500.000 میلیون تومان با در سایت های برنامه نویسی 6.500.000 میلیون تا 10.000.000 میلیون تومان با توجه به نوع وب سایت فروشگاهی، خدماتی و … خواهد بود.